تصویر سازی ذهنی از برند

  • دسته بندی :
  • ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
  • 46 بازدید

 

عنصر دیگر مفهوم برند،تصویر سازی ذهنی از آن است.تصویر سازی ذهنی از برند به ویژگی­های برونی محصول یا خدمت – شامل شیوه های ارضای نیازهای اجتماعی و روانی مشتری- وابسته است.

این عنصر ،شیوه­ ی تفکر و ذهنیات افراد را در خصوص برند نشان می­دهد و بر خلاف عملکرد برند،کمتر به نگرش افراد در زمینه­ ی واقعیات آن می پردازد. براین اساس،تصویرسازی ­های ذهنی به جنبه های ناملموس و نامشهود از برند اشاره می­کنند و مصرف­ کنندگان تصاویر ذهنی را به صورت مستقیم (بر گرفته از تجربه های خود)یا به صورت غیر مستقیم (بر پایه ­ی تبلیغات یا سایر منابع اطلاعاتی نظیر تبلیغات دهان به دهان)کسب می کنند. بسیاری از دارایی­های نامشهود، می­توانند با برند مرتبط شوند ؛اما چهار دسته­ ی اصلی آن­ها عبارتند از:

  • نیمرخ (خصوصیات برجسته)مصرف کننده
  • موقعیت های خرید و مصرف
  • شخصیت و ارزش ها
  • تاریخچه ،میراث و تجربه ها

تداعیات ذهنی فرد از تصویر برند می­تواند در مورد ویژگی های فرد یا سازمانی باشد که از این برند استفاده می­کند.چنین تصویر ذهنی موجب می­شود که مشتری در ذهن خود ،چهره ای ایده آل و تخیلی از برند تصور کند. چنین چهره ای اغلب عوامل جمعیت شناختی یا روان نگاشتی نظیر موارد زیر را در برمی­گیرد:

جنسیت: به عنوان مثال تیغ های Venus و یا دئودورانت­ هایی با برند Secret تداعیات ذهنی «زنانه ­ای»را ایجاد می­کنند. در­حالی­که سیگار Marlboro یا دئودورانت هایی با برند Right guard تداعیات ذهنی مردانه ­ای را به وجود می­ آورند.

سن: برندهایی نظیر Fuji و Pepsi یا نوشابه های انرژی زا تلاش کرده اند تا تصاویر ذهنی جوانانه ای از خود ایجاد کنند. در­حالی­که برندهایی نظیر Coke یا Kodak تصویر ذهنی به نسبت مسن تری را در ذهن ایجاد می­ کنند.

نژاد: برخی از برندها نظیر Goya foods با بازار اسپانیایی­ ها انطباق یافته و تصویر ذهنی متعلق به آن منطقه را ایجاد می­کند.

سطح درآمد: برندهایی نظیر BMW یا Polo تداعیات ذهنی مرتبط با ثروت ،جوانی و مهارت را به صورت هم­زمان در ذهن بر می انگیزند.

فاکتورهای روان نگاشتی عبارتند از نگرش فرد نسبت به زندگی ،آینده­ ی شغلی ،دارایی ها، وضعیت اجتماعی یا نهادهای سیاسی. براساس این عوامل ممکن است مصرف کننده­ ی برند (به سبب انتخاب برند) فردی سنتی، محافظه کار یا سنت شکن قلمداد شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه فرمایید.

 

نظر ارسال شده است.
منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم