قیمت گذاری

  • دسته بندی :
  • ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
  • 131 بازدید

برای شما به عنوان تولید کننده بسیار ساده است که یک محصول را قیمت گذاری کنید تا این که چندین محصول را داشته باشید. زمانی که یک محصول تولید می شود، همه هزینه های ثابت که در تولیدی (کارخانه) اتفاق می افتد مربوط به همان تک محصول است. اما در حالتی که ما چندین محصول داریم، تاثیر هزینه های ثابت بین کالاهای مختلف باید به طور متناسب پخش شود.

بسیاری از شرکت­ها دوست دارند هم قیمت کمی (رقابتی) برای محصول خود بگذارند هم فعالیت­های بازاریابی بسیار موثری را داشته باشند اما اکثر اوقات این مساله ممکن نیست.  معمولا بودجه تبلیغات از درآمدی که کسب می شود( مبلغی که مصرف کننده می پردازد) تهیه می شود که این هم با قیمت کم امکان پذیر نیست. در گذشته، شرکت­ها صرفا بر اساس هزینه ای که برای یک محصول می پرداختند، قیمت محصول خود را مشخص می کردند بدون در نظر گرفتن این که رقبا چه قیمتی را عرضه می کنند و یا چه میزان ارزش یک مصرف کننده برای آن کالا قائل است. اما یک کمپانی موفق و پیشرو اساس قیمت خود را بر اساس آگاهی کامل از بازار و ارزش کالا برای مشتری می گذارد.به این نوع قیمت گذاری، «قیمت گذاری هدف»[1] گویند.

قیمت گذاری هدف: زمانی که شرکت رقابتی را که در بازار وجود دارد را به خوبی مورد مطالعه قرار می دهد و همین طور مشخصات و ویژگی­های مشتری را بررسی می کند و قیمتی را اعلام می کند که در مقایسه با بقیه کالاهای مشابه قابل رقابت باشد. زمانی که قیمت بر این اساس تعیین شد، تولید کننده میزان سود خود را شناسایی می کند و الان زمانی است که باید حساب شود که  با چه هزینه ای کالای خود را تولید کند که آن میزان سود و قیمت محاسبه شده تحقق پیدا کند. همین طور این محاسبات باید میزان سود موردنظر، کاهش قیمت خرده فروشی، هزینه تبلیغات و هزینه های آتی توزیع را هم مورد بررسی قرار دهد.

به همین دلیل است که قیمت گذاری آخرین مرحله از آمیخته بازاریابی(P4) است. برای این که تمام هزینه هایی که یک کمپانی متحمل می شود را حساب کنیم باید فعالیت­های فعلی وآینده توزیع، تبلیغ و توسعه محصول را نیز در نظر بگیریم.

 

[1]   Target pricing

برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه فرمایید.

نظر ارسال شده است.
منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم